Hurmanın Faydaları

HURMA VİTAMİN LİDERİ

Besleyici özelliğinin çok yüksek olmasının yanı sıra, hurmanın faydaları arasında kabızlığa, bağırsak rahatsızlıklarına, kalp sorunlarına, anemiye, cinsel işlev bozukluklarına, ishale ve kansere karşı etkleri sayılabilir. Hurma; nebati yağ, lif ve doğal şekerin yanı sıra, tiamin, riboflavin, folat, niasin, A vitamini ve K Vitamini içerir, minerallerden ise kalsiyum, kükürt, demir, potasyum, çinko, fosfor, manganez, bakır ve magnezyum içerir.

Özellikle kas gelişimi için hurmanın önemli bir besin öğesi olduğu belirtiliyor. Ayrıca eski zamanlarda hurma ile karıştırılarak yapılan çeşitli macunlar; özellikle yaralanma veya hastalıklarda kullanılırdı.

Hurma, bir insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gereken vitamin ve minerallerin pek çoğunu içinde barındırır ve bir insan sadece hurma ve su ile yaşamını devam ettirebilir.

Ayrıca; modern tıbbi araştırmalara göre,hurmanın karın kanserinin önlenmesinde yararlı olduğu kabul edilmektedir. İslam kültüründe çok önemli bir yere sahip hurmanın, özellikle Ramazan Orucu sırasında kullanılması ve iftarın öncelikle hurma ve su ile açılması aslında önemli bir alışkanlıktır. Hurmanın su ile birlikte alınması, yemek sırasında aşırı yemenin önüne geçmektedir.

HURMANIN FAYDALARI

Kabızlık için Hurmanın Faydaları: Hurma genellikle bir müshil gıda olarak kategorize edilir. Ancak Hurmada’ki laksatif etkiyi arttırmak için bir gece boyunca suda bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede laksatif etkisi arttırılmış hurmalar bağırsak temizleyici  ve kabızlık giderici özellik kazanacaktır.

Kemik Sağlığı Hurmadaki vitaminler ve mineraller, kemik sağlığının korunması için çok önemlidir. Ayrıca hurma tok tutucu cve zayıflatıcı etkisiyle fazla yağların yakılması yoluylada kemiklere fayda vermektedir.

Anemi: Yüksek düzeydeki demir ve folat içeriği , demir eksikliğine ve folik asit eksikliğine bağlı anemi türlerine karşı etkilidir. Yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda iyi bir enerji verici olarak idela bir meyvedir.

Alerjiler: Hurmanın faydaları arasında en etkili olduğu sağlık sorunlarından biri alerjilerdir. Bunun nedeni de normal besinlerde pek rastlanılmayan organik kükürtün varlığıdır. Organik kükürtün mevsimsel alerjileri ve diğer alerji türlerine karşı önemli etkileri vardır. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sadece ABD’de yaklaşık 23 milyon kişiyi  etkileyen SAR ( Mevsimsel Alerjik Rinit ) üzerinde hurmanın önemli olumlu etkileri olabileceği saptanmştır.

Aşırı Kilo: Hurma sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak dahil edilmelidir. Bazı öğünler; sadece hurma ile dahi geçiştirilebilir. Örnek olarak hurmayı yoğurtla veya sütle bir öğünde tüketmek dahi yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta eğer hurma tüketip ardından diğer günlerde olduğu gibi yemeye devam ederseniz bu defa ise kilo alırsınız.

Zehirlenme: Hurma; alkol zehirlenmeleri için bir çare olarak kullanılır. Hurma, hızlı rahatlama sağlamak ve erken ayıkmak için kullanılabilir. Ayrıca alkolün sabah oluşacak etkilerini kırmak için geceden suya konulmuş hurmaları yemek çok faydalı olacaktır.

Sağlıklı Kalp: Hurmanın faydaları saymakla bitmiyor ancak kalp sağlığı içinde önemli etkileri var. Geceden ıslatılan ve sabah ezilerek yenen hurmalar zayıf kalpler üzerinde olumlu etkileri vardır. Hurma üzerinde yapılan çalışmalarda inme ve diğer kalp ile ilgili hastalıkların riskini azaltmak için içerisinde etkili miktarda potasyum vardır. Ayrıca; kalp krizi, kalp hastalıkları ve felç, LDL kolesterol seviyelerini düşürmek için, sağlıklı ve lezzetli bir yol olarak tavsiye edilmektedir.

Kadınlar için Hurmanın Faydaları: Hurma yemenin doğum sancısını önemli ölçüde azalttığı söylenmektedir. Ayrıca hurma, emziren bayanların sütünü arttırmaktadır.

Hurmanın faydaları bu kadar değil; kulak uğultusu, duyma azlığı gibi rahatsızlıklara, müzmin öksürüğe, damar sertliğinde de çok etkili. Kanı ve böbrekleri temizliyor, tansiyonu ve kötü kolesterolü dengeliyor. Bel ağrılarına iyi geliyor, mesane ve böbrek iltihabı gibi sorunlara da etki ediyor.

BÖBREK TAŞLARINI DÜŞÜRMEK İÇİN HURMA SUYU

Böbrek taşlarını yok etmek için önerilen formül “5-7 adet hurma parçalanır ve bir bardak suya konur. Birkaç saat süzülmesini beklenir. Elde edilen karışımın suyu süzülür ve bu su ısıtılarak içilir. Bu yöntem 15 gün aralıksız devam ettirilir..”

Hurma, çam fıstığı ile yendiğinde karaciğeri temizleyip kuvvetlendiriyor. Aynı zamanda safra taşını yok ediyor. İshal veya kusma hadiselerinde vücut fazla miktarda su, tuz, potasyum, sodyum ve glikoz kaybeder. Ayrıca hurmanın faydaları arasında basur da var. Hurma yemeyi alışkanlık haline getirenlerde basur pek görülmüyor. Hurmanın tüketildiği bölgelerde kanser vakaları çok az görülüyor.  Tereyağı ile kavrulup vücutta oluşan şiş bölgelere sürülürse şifa veriyor. Şişmanlamak isteyenler, hurma ile birlikte salatalık yada acur yerse kilo almaya başlıyor. Aç karnına öğün niyetine yendiğinde ise zayıflatıyor. Gece körlüğüne iyi geliyor.

HURMA KAÇ KALORİ ?

Hurma kalori olarak yüksek kaloriye sahip bir besindir. Hurmanın kalorisi 10 adet orta boy için  280 kalori civarındadır. Bu ise günlük kalori ihtiyacının yaklaşık olarak 7’de biridir.

Hurma için bilinmesi gerekenler:

1- Geceden suda bekletilmiş hurma daha faydalı etkiler göstermektedir. Bu sayede hurmanın laksatif etkisi artmaktadır. Suda bekletilerek laksatif etkisi arttırılan hurmanın faydaları kat kat artmaktadır.

2- Hurma yapışkan bir meyve olduğundan etrafında bulunan kiri ve tozu tutabilir. Bu sebeple aldığınız hurmaların kaliteli olduğundan emin olun. Eğer açık hurma aldıysanız muhakkak surette ılık su ile iyice yıkayın, hatta limonlu su içinde bir süre bekletip yıkayabilirsiniz.

Hurma çekirdeği ve  Hurma çekirdeği sabunu

Hurma çekirdeğinden üretilen sabun ise mantar tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca hurma çekirdeği hayvan yemi üretiminde kullanılıyor.

Hurma çekirdeklerinin yakılmasıyla elde edilen toz ise bazı ülkelerde göz sürmesi olarak kullanılıyor.